Projekt indywidualny domu – ile to kosztuje?
Projekt indywidualny domu – ile to kosztuje? To podstawowe pytanie każdego, kto zaczyna myśleć o budowie domu.
Od razu oczywiście nasuwa się pytanie – dlaczego tak dużo?
Zanim przejdę do sedna sprawy chciałbym uzmysłowić każdemu co powinien wiedzieć i o co zapytać, aby usłyszeć odpowiedź ile będzie go kosztował projekt domu. 🙂
Na wstępie unikajcie ogólnego pytania – ile u Pana/Pani kosztuje projekt domu? Na to pytania nie ma odpowiedzi bo projekty indywidualne to nie bułki które sprzedawca podaje klientowi z półki i mówi: 2 zł się należy.
Wszystko oczywiście zależy od tego co chcecie aby było zawarte w tej „cenie za projekt indywidualny domu”. Może to być minimalny zakres aby tylko przerysować Waszą wizję i przystawić pieczątkę 🙂 lub bardziej wymagające opracowanie co do zakresu jak i wkładu pracy projektanta/architekta.
Pierwsza wersja jest dla osób, które nie wiedzą czym zajmuje się architekt, na czym polega współpraca i co otrzymujecie w zamian.
Niektórzy z Was zapewne z góry wiedzą że architekt przecież „bierze pieniądze za nic” – sami dobrze wiecie jaki ma być Wasz wymarzony dom i przecież można kupić gotowy projekt więc wogóle po co wam architekt? Otóż nawet po zakupie projektu gotowego musicie zatrudnić architekta do adaptacji tego projektu do działki oraz wymogów z nią związanych. Ale nie o adaptacjach ma być ten artykuł.
Wracamy do meritum sprawy.
Do wyceny projektu indywidualnego domu potrzebna będzie podstawowa wiedza w kwestii jakiego zakresu opracowania musicie wymagać i jakie koszty będą z tym związane.
Kwestię zakresu pozwolę sobie podzielić na trzy 'paczki”:
1) projekt budowlany stworzony tylko w celu uzyskania na budowę (oczywiście poprzedzony wykonaniem koncepcji – chyba że koncepcję już macie)
2) projekt budowlany oraz projekty wykonawcze w branżach architektury, konstrukcji i instalacji wewnętrznych
3) projekt budowlany, projekt wykonawczy, projekty instalacji wewnętrznych oraz nadzór autorski.
Przedstawione powyżej przykłady pokazują stopniowanie zakresu. W pierwszym punkcie cena za projekt będzie najmniejsza ale i ryzyko macie większe. A tak ryzyko… to dobre słowo bo sama decyzja pozwolenia na budowę to nie wszystko i prawdziwe problemy mogą zacząć się w trakcie realizacji na budowie.
Dlatego wymieniłem drugi punkt gdzie projekt budowlany jest wzbogacony o projekt wykonawczy, który już w dużej mierze ułatwi całą realizację inwestycji bo będzie zawierał uszczegółowione rozwiązania w stosunku do projektu budowlanego. W ostatnim punkcie ująłem cały zakres projektowy z nadzorem autorskim. Przy takiej opcji macie pewność że dzieło w postaci projektu będzie dokończone w 100% w formie jaką sobie omówiliście z architektem na etapie koncepcji. W trakcie nadzoru autorskiego architekt skoryguje dokumentacje jeśli pojawią się nieoczekiwane sytuacje, których nie można było przewidzieć na początku.
Nadzór autorski to czynność, która nie jest wliczona w koszt projektu indywidualnego. Koszt takiej usługi zależy od umowy z inwestorem co do ilości wizyt projektanta na budowie. Możecie umówić się na ryczałtowy koszt całego nadzoru autorskiego w trakcie trwania całej inwestycji lub ustalić koszt za wizytę projektanta na budowie gdzie przy mniej wymagającej realizacji może to być mniej kosztowne dla Was. Ogólnie rzecz biorąc nadzór autorski to według mnie istotny element całego procesu inwestycyjnego na który powinniście się zdecydować.
Cena za projekt indywidualny domu.
Ogólnie można określić że projekt może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. Na ten koszt składa się wielkość domu, skomplikowanie rozwiązań, zakres zleconych opracowań – bo oprócz tych projektowych, które opisałem powyżej w 3 punktach są przecież czynności przedprojektowe – mapy, geologia a także szereg uzgodnień, które powinny być dokonane aby móc starać się o pozwolenie na budowę.
Zakres opracowania można podzielić na:
– materiały przedprojektowe (mapy, badania gruntu etc.)
– koncepcja architektoniczna
– projekt budowlany
– dokonanie wszystkich formalności
– projekt wykonawczy
– nadzór autorski
Zanim zminimalizujecie zakres opracowania aby „zaoszczędzić” zastanówcie się i rozpiszcie w uproszczony sposób ile cała budowa będzie Was kosztowała i jaki procent z tego wszystkiego jest przeznaczone na wynagrodzenie dla architekta.
Cena za projekt indywidualny domu uzależniona będzie oprócz powyższych opracowań także od architekta. Mniej za opracowanie zapłacicie u młodszego architekta, który dopiero buduje swoje portfolio a więcej u doświadczonego projektanta z wachlarzem realizacji lub w dużym biurze projektowym gdzie za projekty zapłacicie więcej bo przecież trzeba utrzymać całe biuro wraz z jego wyposażeniem i zatrudnionymi pracownikami.
Obiektywnie – kilka % wartości inwestycji 🙂 za cały wachlarz opracowań i czynności z tym związanych.
======
Artykuł „Projekt indywidualny domu – ile to kosztuje?” (C) BOSTUDIO Wrocław Architekt Radosław Boguszewski