Dom jednorodzinny – jaki układ pomieszczeń wybrać?
Dom jednorodzinny – decydując się na budowę domu i wybór właściwego projektu niezbędna będzie analiza całego Twojego życia wraz z przewidywaniem najbliższej przyszłości. To jaki tryb życia prowadzisz jest istotną kwestią przy planowaniu układu pomieszczeń jak i ich wielkości. Nie bez znaczenia tutaj także będzie działka pod budowę domu, którą wybrałeś.
Tryb życia bowiem ma wielkie znaczenie przy decyzji czy wybrać dom parterowy czy piętrowy a to z kolei jest powiązane z wielkością działki. Mając dużą działkę i nie chcąc całych wolnych chwil spędzić opiekując się „klombami, trawą i tujami” 🙂 możesz zdecydować się na dom parterowy. Układ pomieszczeń w domu parterowym należy podzielić co najmniej na dwie (dzienna, nocna) strefy lub ewentualnie stworzyć dodatkową strefę gospodarczą(np. garaż, kotłownia, schowki, pom. gospodarcze, techniczne). W przypadku domu piętrowego strefa nocna powinna być zlokalizowana na piętrze.
Dom jednorodzinny parterowy z trzema strefami.
- strefa dzienna gdzie zlokalizowany będzie salon, jadalnia, kuchnia/aneks
kuchenny ewentualnie wc i spiżarnia a dla tych co czasem muszą popracować w domu jakiś mały
gabinet. Są to pomieszczenia gdzie najczęściej będziesz przebywał ze wszystkimi domownikami - strefa gospodarczo-techniczna. Te pomieszczenia mogą być rozmieszczone obok strefy dziennej od strony frontu działki (np. garaż)
- strefa nocna, którą należy lokalizować od tyłu działki z dala od ulicy
Oczywiście w każdej indywidualnej sytuacji może się zdarzyć że nie tak łatwo rozlokować poszczególne strefy w kwestii ich przyporządkowania na działce i co ważne w kwestii ekspozycji na słońce. Ogólnie rzeczy biorąc strefę gospodarczą najlepiej zlokalizować od strony północnej i wschodniej.
Niektóre pomieszczenia nie potrzebują dużo słońca bo same mogą generować ciepło np. kuchnia. Warto kuchnię zlokalizować od wschodu lub ewentualnie północy.
Salon najlepiej z ekspozycją południowo-zachodnią. Pamiętaj że przed nadmiarem słońca możesz sobie poradzić stosując różnego rodzaju markizy, rolety, żaluzje (wewnętrzne, zewnętrzne) etc. natomiast z jego brakiem niestety nic nie zrobisz. Część nocną z sypialniami staraj się zlokalizować od strony wschodniej w przeciwnym razie przed snem pomieszczenie nadmiernie będzie się nagrzewało co nie wpłynie pozytywnie na Twój sen, a tak z rana promienie słoneczne wprowadzą Cię w dobry nastrój :).
Co do ilości pomieszczeń to wszystko zależy od tego ilu domowników wchodzi w skład Twojej rodziny i czy jest to rodzina wielopokoleniowa.
Musisz już na tym etapie przewidzieć jak długo Twoje dzieci będą stałymi domownikami bo jeśli budujesz dom a dzieci mają kilka lat to na pewno będziesz potrzebował więcej pokoi. Inaczej sprawa się ma jeśli Twoje dzieci są już prawie dorosłe, więc planując budowę pomyśl co zrobisz z tak dużą liczbą pokoi jeśli za np. 5 lat zostaniesz w domu sam. Przy rodzinie wielopokoleniowej dodatkowo dochodzi dylemat kto jeszcze może u mnie zamieszkać bo na razie mieszkam z dziećmi ale np. za kilka lat będę chciał sprowadzić do siebie rodziców lub teściów a może moje dzieci po założeniu rodziny będą chciały zamieszkać w domu, w którym się wychowały. W takich sytuacjach jeśli powierzchnia działki na to pozwala dom musi mieć możliwość rozbudowy w przyszłości.
Zdaję sobie sprawę że takie decyzje są bardzo trudne, więc nie podejmuj ich pochopnie. Lepiej poświęcić trochę czasu na dokładną analizę swojego życia niż popełnić błąd, którego nie można cofnąć tanim kosztem. Bo wszystko można zmienić tylko jest kwestia „za ile?”. Oczywiście przy okazji kolejnego wpisu poradzę aby skontaktować się z dobrym architektem aby przeprowadził Cię przez te zagadnienia, ułatwiając podjęcie decyzji.
====
Artykuł „Dom jednorodzinny – jaki układ pomieszczeń wybrać?” | 2016 (C) BOSTUDIO Wrocław Architekt Radosław Boguszewski